Brześć Kujawski

Brześć Kujawski
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Podstawowe informacje:
Miasto (ok. 4700 mieszk.) nad rzeczką Zgłowiączką, 15 km na pd. zach. od Włocławka. Przemysł spożywczy i materiałów budowlanych. Węzeł drogowy.

Historia:
W Brześciu Kujawskim w 1228 r. Konrad I Mazowiecki nadał Krzyżakom ziemię chełmińską. Brześć Kujawski otrzymał prawa miejskie w 1250 r. Był stolicą księstwa, a później woj. Brzesko-kujawskiego. Księciem brzesko-kujawskim był Władysław Łokietek. W 1600 r. miasto liczyło ok. 8000 mieszk., a więc więcej niż obecnie. Kazimierz Wielki wzniósł zamek. Jego ruiny rozebrali Prusacy ok. 1800 r. i postawili więzienie (obecnie poczta).

Ciekawe miejsca:
Zachowały się fragmenty murów obronnych miasta z XIV w.
W rynku klasycystyczny ratusz wzniesiony w 1824 r. wg proj. Henryka Marconiego
Zachowały się fragmenty murów obronnych miasta z XIV w. W rynku klasycystyczny ratusz wzniesiony w 1824 r. wg proj. Henryka Marconiego.
W pobliżu potężna, ceglana bryła ogromnego gotyckiego, halowego kościoła paraf. św. Stanisława wzniesionego w XIV w. Po dwóch pożarach został on w 1806 r. zamknięty, gdyż groził zawaleniem. Generalny remont rozpoczęto dopiero w 1908 r. W l. 1909-11 powstały witraże proj. Konrada Krzyżanowskiego, a w l. 1925-27 wewnątrz polichromia dzieło Juliusza Makarewicza. Dobudowano neogotyckie szczyty i nowe sklepienie. Wewnątrz są części gotyckiego tryptyku z pocz. XVI w. – „Pokłon Trzech Króli”.
Zabytkiem sakralnym Brześcia jest również kościół podominikański. Powstał w 2 pół. XIV w. Jest to gotycka jednonawowa świątynia przebudowana w stylu pseudobarokowym w 1928 r. Wewnątrz późnogotycki nagrobek Rafała Leszczyńskiego z XVI w. Na zewnątrz kamień, na którym wg tradycji siadywał król Władysław Łokietek.

Inne wpisy o turystyce i podróżach:

About the author /


Related Articles

Najnowsze wpisy

Ostatnio dodane:

  • ZSRR ZSRR 1. Po zakończeniu II wojny światowej nadrzędnym państwem wschodniej części Europy stało się ZSRR. Prowadzona przez ten kraj polityka …więcej...
  • ZSRR – co to było? ZSRR – co to było? Najmłodsze pokolenia Polaków i Europejczyków w ogóle, na hasło „ZSRR” reagują zazwyczaj zdziwioną miną i nie wiedzą, o co chodzi. A …więcej...
  • ZSRR – ustrój ZSRR – ustrój ZSRR, a więc Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich był jednym z dwóch najważniejszych krajów na świecie – szczególnie w okresie …więcej...